Zhodnocení účasti českého týmu i celého mistrovství očima vedoucího českého týmu.
Ve dnech 12.- 16.6. 2024 se Slovensko stalo poprvé v historii hostitelem Mistrovství světa záchranářských psů organizovaného pod hlavičkou FCI.
Soutěžilo se ve třech kategoriích zkušebního řádu IPO-R: vyhledávání v ploše (RH-FL B), v sutině (RH-T B) a na stopě (RH-F B). Kromě těchto specializací byla vyhlášena i kategorie Universal (tým nastoupil ve všech třech kategoriích plus jednou na poslušnost).
Kategorie F (stopa) probíhala v Banské Bystrici, FL (plocha), T (sutina) a poslušnost byly v okolí Martina.
Za Českou republiku se zúčastnili Jana Zavadilová a Edita Labíková (plocha), Tomáš Lukš (sutina), Alena Pětrošová (stopa) a Magdalena Novotná (team leader).
Celkově se zúčastnilo 99 týmů, z toho 49 v ploše, 37 v sutině, 11 týmů na stopách a 2 v kategorii universal.
Los byl pro českou výpravu docela příznivý, podle něj jsme měli mít hotovo už v sobotu a nikdo nenastupoval první. Nakonec bylo všechno jinak. Alča si na místě stop vylosovala jedničku a šla jako úplně první a Tomášovi a Editě změnili termín poslušnosti. Zejména pro Editu to nebyla dobrá zpráva, protože nový čas byl neděle 8.00 (kdy i dost pršelo, ale to jsme v okamžiku změny nevěděli).
O výkonech našich reprezentantů i další informace, fotky a videa z mistrovství jsme pravidelně publikovali v události české reprezentace na facebooku zde https://fb.me/e/3B0zIzfQ7
Poslušnosti probíhaly na fotbalovém stadionu, kde v souladu s regulemi mistrovství nemohli psi předem trénovat. Pro někoho bylo tedy cizí neosahané prostředí a překážky faktorem ovlivňujícím předvedený výkon. Paní rozhodčí Digna Schoonenboom z Holandska byla přísná a hodnotila každičký detail, nicméně všem spravedlivě stejně ostrou tužkou (19 nesplněných limitů v poslušnosti).
Sutinové vyhledání probíhalo na zcela novém trenažéru, který měl na MS absolutní premiéru a dosud žádný tým neměl možnost zde trénovat. I to je atribut hodný mistrovství. Sutina simuluje malé vlakové nádraží po zemětřesení. Kromě sutin jsou v ní také různě poškozené a převrácené vagony, autobus, jeep, rozbité budovy atd. Pod sutinou vedou tunely k úkrytům. Rozhodčí Liviu Ionescu z Rumunska postavil závod tak, že umožnil divákům i závodníkům sledovat výkony soutěžících. Nicméně i povědomí psovoda o úkrytech nebylo bonusem, neboť každý psovod se mohl pohybovat pouze za páskou na začátku sutiny a pes musel pracovat samostatně a vykrývat prostor sutiny na velkou vzdálenost. K tomu bylo zapotřebí, aby pes byl současně skvěle ovladatelný. Úkryty se zdály být poměrně pachově náročné, pes musel být schopen je samostatně vyhodnotit a označit. Největší problém měli psi se zadní částí sutiny, kam velká část psovodů psa vůbec nedostala. Limitující totiž pro mnohé byla „cesta“ vedoucí uprostřed sutiny a také pohyb osob simulujících pohyb hasičů po sutině. Během práce psů se v intervalech pouštěla siréna a lítal dron. Ve výsledku bylo na sutině splněno pouze 7 limitů.
Terén pro plošné vyhledání byly odpovídající obtížnosti pro zkoušky úrovně B, tedy zalesněný, kopcovitý a ne zcela pravidelného tvaru, ale dobře značený. Startující si mohli vzít s sebou nesoutěžící doprovod a také mohli použít navigaci GPS včetně obojku pro psa. Rozhodčím byl Rakušan Gerald Odlozilik, který ohodnotil práce psů a taktiku psovodů 26 splněnými limity, tedy polovina startujících úspěšně nalezla všechny hledané osoby.
Stopy byly kladeny v horském terénu a bohužel zde se podepsaly na výsledcích, jak už to bývá, počasí a los. V této disciplíně úspěšně dokončilo stopu 5 týmů a rozhodčí Bruno Piccinelli mohl zadat dvěma z nich i více než 190 bodů.
I když se objevily drobné zádrhele a nedostatky, počasí si s účastníky i organizátory pohrálo od studených dešťových dnů přes nepříjemné vedro, celkově bylo mistrovství dobře zorganizováno a mělo velmi příjemnou atmosféru. Účastníci si vzájemně fandili a podporovali se, krásné bylo, jak jsme my fandili Slovákům a oni nám.
Většina z nás byla ubytována v srdci MS v areálu Snowland (kde za běžných okolností je vstup pro psy zakázaný). V restauraci Snowlandu se konal i společenský večer, ale nebylo tam slyšet vlastního slova, takže se naše komorní společnost brzy přesunula do haly. V blízkém altánu proběhlo i závěrečné vyhodnocení.
Zajímavou okolností byl výskyt medvědů v okolí, pořadatelé dokonce angažovali profesionální ochránce s právem medvěda zastřelit, pokud by se stal nebezpečným. K tomu naštěstí nedošlo, ale hlídka každá ráno procházela plochu a také okolí hotelu. My jsme žádného medvěda neviděli ale finské závodnici se povedlo jednoho vyfotit přímo z balkónu. My jsme si udělali alespoň snímek u jedné z mnoha medvědích soch.
A výsledky?
V ploše zvítězila Magdalena Koczera z Rakouska, v sutině Alarico Sberlati z Itále a ve stopě Alessandro Golini taktéž z Itále. V kategorii Universal nikdo limit nesplnil. Pořadatelé kromě jednotlivců vyhlásili i nejlepší týmy (součet tří nejlepších výsledku jednotlivých zemí) a nejlepším týmem byli Italové, za nimi se umístilo Rakousko a krásné třetí místo vybojovali Slováci.
Všechny výsledky najdete zde:
Z českých závodníků se nejlépe umístila Jana Zavadilová v ploše – parádní 12. místo a Edita Labíková také v ploše – výborné 15. místo, obě se splněným limitem zkoušky na MS, což se cení vysoko. Nováčkům Tomášovi a Alči se nepovedlo splnit limit, ale už jen účast na MS je velké vítězství a obrovská zkušenost. Nominovaná Iva Lžičařová se bohužel ze zdravotních důvodů nakonec nemohla mistrovství s českým týmem zúčastnit.
Celá naše výprava měla rozhodně velmi dobrý pocit ze soudržnosti výpravy, která byla sestaven napříč záchranářskými organizacemi napříč republikou, byli jsme skvělý tým a drželi při sobě, a to vidíme jako největší bonus!
O podporu a dobrou náladu i odměny pro naše čtyřnohé parťáky se postarala firma AKINU CZ https://www.akinu.cz/
Magdaléna Novotná / team leader